23 Nisan 1920 tarihinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 97. yıldönümünü nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.
 
Bundan 97 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, aziz Türk Milletinin tam olarak bağımsızlığa ulaşmak için attığı en önemli adımıdır. Milli Egemenliğimizin sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Türk Milleti hep birlikte tek yürek hareket ederek birlik ve beraberliğinden aldığı güçle bu kutlu bağımsızlık savaşını kazanmıştır. Türk Milletinin kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinin kalbi TBMM olmuştur. TBMM, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Milli Egemenliğimizin sembolüdür.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, yüce meclisimizin kurulduğu bu günü “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak çocuklara armağan etmiş ve aydınlık yarınlarımızın teminatı olarak çocuklarımızı göstermiştir. Milletimizin geleceği, aydınlık yarınları çocuklarımızdır. Bizlerden sonra gelecek nesillere daha aydınlık, modern ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmış bir Türkiye bırakmak için hep beraber çok çalışmalıyız. Ülkemizin ve aynı zamanda dünyanın sevgi, barış, kardeşlik içinde yaşaması için,  bir olmalı beraber olmalı güçlü bir şekilde tek yürek olmalıyız. Atalarımızdan aldığımız bu kutlu emaneti yarınlarımıza daha iyi bir şekilde teslim etmek için bütün gücümüzle gayret sarf etmeliyiz.  Sevgili Çocuklar!... bayramınız kutlu olsun….
 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyetini, Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran ve bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Vatanımızın bağımsızlığı için canlarını veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum.
 
                                                                                                                                                                                                                                          Fatih TOPUZ
                                                                                                                                                                                                                                    ​ Balya Kaymakamı